Ejder Meyvesi, Pitaya, Yeni Bir Lezzet

Ejder Meyvesi; Ağacı kaktüs, ana kökeni Güney ve Orta Amerika olan ve yüksek besin değerine sahip tropik bir meyvedir. Dragon Fruit, Pitaya ve Pitahaya olarak da bilinir. Ejder meyvesi, kabuğu kalın gibi görünür ancak ince ve kolay soyulabilir özelliğe sahiptir. Kabuğu koyu pembe/mor renkte, içi beyaz ve bol miktarda siyah çekirdeği bulunur.

Ejder Meyvesi Türkiye’de Nerede Yetişir; Tropik bir meyve olarak bilinen Ejder Meyvesi, ülkemizde de özellikle Akdeniz bölgesinde nem oranının yüksek olması, sıcak iklim ve alüvyon toprak yapısına sahip olması sayesinde bir süredir yetiştirilmeye başlandı.

Ejder Meyvesi Tadı: Tadı ve aroması çok özel çok farklıdır. Tanımlamamız gerekirse; kivi ve armut karışımı diyebiliriz. 

Ejder Meyvesinin Faydası; Ejder meyvesi; yüksek lif ve antioksidan içeriğinden dolayı sağlık için oldukça yararlı olduğunu gösteriyor. Bağışıklık sistemi güçlendirici, mineral, vitamin değerleri yüksek ve günlük lif ihtiyacını karşılayan bir meyve olduğu bilinir. Kalorisi oldukça düşük olan ejder meyvesi B1, B2, B3 vitaminlerini ve demir kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri de içeriyor.

Ejder Meyvesi Fiyatları; 2021 Yılı içerisinde, satılan bölge/mağaza ve ürün gramajına göre; 30 TL ile 90 TL arası adet bazlı fiyatlar üzerinden satışı yapılmaktadır.

Benzer Yazılar