Google Classroom nedir ? Nasıl kullanılır ?

Yaş düzeyiİlkokul ve üzeri tüm bireyler için uygundur.
ÜcretlimiHayır, ücretsiz.
Kullanım hangi cihazlar aracılığıyla yapılabilir?Play Store ve App Store üzerinden uygulamaya erişim sağlayabilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlarınızdan ise web platformuna ulaşabilirsiniz.
Üyelik ?Tüm kullanıcılar için üyelik gerektirir. Tüm kullanıcıların Google hesabı bulunması gerekmektedir.

Google Classroom Nedir?

Google Classroom  sanal sınıf uygulamasıdır. Öğretmenlerin pratik olarak ödev verip düzenlemesini, etkin ve verimli bir şekilde geri bildirim sağlamasını ve öğrencileriyle kolayca iletişime geçmesini sağlayan bir uygulamadır. Google Classroom ile oluşturduğunuz sınıf üzerinden, ödev ve içerik klasörleri ile öğrenci ve öğretmen belgeleri kullanıcıların Google Drive hesapları üzerinde düzenli bir şekilde depolanmaktadır.

Neler Yapılabilir?

Öğretmenlerin sanal sınıf oluşturmasına imkan veren Google Classroom ile öğretmeneler farklı dersler ve konularına göre sınıflar oluşturabilmektedir. Öğrencilerin sınıflara kayıt olmasını sağlayarak onlar ile duyuru paylaşımları, ödevler, soru oluşturarak onları değerlendirme ve bu paylaşımlarda soruları cevaplamak adına yorum alanı sağlamaktadır. Sınıflara birden fazla öğretmen atama işlemlerini sağlayarak birden fazla öğretmen ile de kullanılabilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

 • https://classroom.google.com adresinden Google Classroom uygulamasına erişim sağlamalısınız.
 • Google Classroom’a Google hesabınız ile giriş yapınız.
 • Giriş yaptığınız da sizleri uygulamanın anasayfası karşılayacaktır.
 • Ana sayfa üzerinde sağ üst köşede yer alan + ikonuna ile sınıf oluşturmaya veya bir sınıfa katılma işlemleri ile başlıyoruz.
  1. + ikonuna tıkladığımızda bizleri Sınıfa katıl ve Sınıf oluştur alanlarından oluşan menü karşılamaktadır.
  2. Eğer bir sınıfa öğrenci olarak katılmak istiyorsak bu adımda Sınıfa katıl alanı yardımı ile sınıf kodunu alana girerek girmek istediğiniz sınıfa dahil olabilirsiniz.
  3. Eğer yeni bir sınıf oluşturmak istiyorsanız Sınıf oluştur alanından devam etmelisiniz. Sizlerden oluşturmak istediğiniz sınıfın adını, isteğe bağlı olarak bölümü ve konu bilgisini girmeniz gerekmektedir.
  4. Artık sınıfınız oluşturmuştur. Sizleri sınıfınızın ana sayfası karşılayacaktır.
  5. Sınıf ana sayfasında sol üst köşede bulunduğunuz sınıf, orta kısımda ise paylaşımlarınız bulunduğu genel akış alanınız, sınıfınıza katılmış öğrencilerinizin kontrolü için Öğrenciler ve sınıf hakkındaki bilgileri içeren Hakkında menüleri yer almaktadır. Akış menüsünde iken sağ alt bölümde yer alan + ikonu yardımı ile öğrenciler ile paylaşımlar yapılabilmektedir.

Sınıflara Öğrenci Nasıl Eklenir?

 • Google Classroom uygulamasına iki şekilde öğrenci eklenebilmektedir. Bunlardan bir tanesi öğretmenin davetiyesi ile diğeri ise sınıf kodu iledir.
 • Öğrenci daveti işlemi için sınıfımızın ana sayfasında yer alan Öğrenciler menüsüne giriş yapıyoruz.
 • Bizleri sınıf kodumuzun, Öğrenci davet et ve işlemler bölümlerinin yer aldığı bir sayfa karşılayacaktır. Bu adımda ister isek öğrencilere sınıf kodunu vererek onlarında Google Classroom hesaplarından bu kod yardımı ile sınıfa girmelerini sağlayabiliriz.
 • Yada öğrencileri direk davet ederek sınıfa katmak istiyor isek Öğrenci Davet Et bölümünden devam ediyoruz. Bu adımda bizden eklemek istediğimiz öğrencinin Google hesabını girmemizi istemektedir. Hesabı girdikten sonra Davet Et bölümünü seçmemiz dahilinde öğrenciye davet isteği gönderilecektir. Kabul etmesi durumunda sınıfa katılacaktır.
 • İşlemler menüsü ile seçmiş olduğumuz öğrenciyi sınıftan çıkartabilir veya E-posta gönderebiliriz.

Sınıfa Yeni Öğretmen Nasıl Eklenir?

 • Sınıfımıza yeni bir öğretmen daha eklemek istiyor isek sınıf ana sayfasında yer alan Hakkında menüsünden devam etmeliyiz.
 • Menü ile bizleri karşılayan sayfanın sol kısımda yer alan Öğretmenler bölümü yer almaktadır.
 • Bu alanda Öğretmen Davet Et bölümü ile eklemek istediğimiz öğretmenin Google hesabını girerek onu sınıfa davet edebilirsiniz.

Classroom’a nasıl üye olabilirim?

Classroom uygulamasını kullanmak için ilk olarak bir Google hesabınızın olması gerekmektedir.

 • https://classroom.google.com/ adresinden Google Classroom uygulamasına erişim sağlayınız.
 • Google hesabınız ile giriş yapmanız Google Classroom uygulamasını kullanmanız için yeterli olacaktır.

Google Gmail Üye Olma Adımları

 ÖNCEKİ 13 SONRAKİ 

Google üye olma adımları 1.
Google üye olma adımları 3.
Google üye olma adımları 2.

Benzer Yazılar