Güvercin Yetiştiriciliği

Güvercin yetiştiriciliği, hobi olarak bir çok insan tarafından yapılır. Güvercinlere tutku ile bağlanan insanlar, gece gündüz onlarla adeta yatar kalkar. Güvercinlerin kanat sesinde insanın ruhunu okşayan, huzur veren bir ahenk vardır. Güvercin yetiştiriciliği yaparken, havada akrobasi hareketleri içerisinde, onları izlemek büyük bir zevk ve eğlence kaynağıdır.

Güvercin Yetiştiriciliğine Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler

Güvercinlerin barınma konusu en başta gelir. Güvercinlerin rahat ve huzur dolu bir barınakta bakılmaları gerekir. Bundan dolayı, onlara rahat ve iyi bir barınma imkanı sunmalısınız. Ayrıca yumurtama açısından da kolaylık olması için; yuva kutusu ebatları; 50 cm yükseklik x 60 cm genişlik x 40 cm derinlik ebatlarında olmasında fayda vardır. Çok önemli başka bir konu ise, yuvaların temiz ve kuru olmasıdır. Bu sağlık açısından olmazsa olmazdır. Sonuncu olarak, kedi ve fare saldırılarına karşı önlem almayı unutmayın.

Beslenme konusu; Güvercinlere günlük 2 defa beslenme imkanı sağlayın. Ayrıca yemlerinin nemsiz ve sıcak olmayan mekanda saklanmaması gereklidir. Buna ilave olarak, mevsimine göre; havuç, bezelye, fasulye, mısır gibi yeşillik ve kuru gıdaları hafta iki, üç defa küçük parçalar şeklinde verilebilir.

Güvercin bakımı ve beslenmesi için, bir başka önemli konu ise; Güvercinlerin suluğu temiz ve suları günlük olmalıdır. Hastalıklardan koruma açısından su ve diğer gıda konuları önemlidir.

Güvercinlerin su kabı kesinlikle ve kesinlikle temiz, suları taze olmalıdır. Evcil güvercinler için bayat ve pis su tehlike arz ettiğinden, kuşların bu sulardan çeşitli hastalıklar kapmasını engellemek için bu konuda dikkat gereklidir.

Benzer Yazılar