Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağının faydaları; öncelikle saçlar için doğal besleyicidir. Çoğu zaman duş sonrası, saç şekillendirici olarak kullanabiliriz. Her şeyden önce saçlarımızın uzun ve güçlü olmasına katkı sağlar. Ancak kullanım sırasında ölçü çok önemlidir. Hindistan cevizi yağını, etkili bir nemlendirici olarak, tüm cilt tipleri için kullanabiliriz. Kuruyan cilt görünümü için faydalıdır. Özellikle cilt esnekliği sağlayarak, cilt gençleşmesi için faydalıdır. Ek olarak, kırışıklı önler ve cildi rahatlatır. Ondan sonra muhteşem bir özellik olarak, cilt lekeleri estetik rahatsızlık verecek düzeyde ise; Hindistan cevizi yağı muhteşem bir kişisel bakım ürünüdür.

Kullanırken

Hindistan cevizi yağının, hazırlanışı çok önemlidir. Çünkü doymuş yağ oranı yüksektir. Tayland ve Hindistan ‘da yemekler bu yağ ile pişiyor, insanlar gayet sağlıklı. Şunu unutmayalım her şeyde ölçü çok önemlidir. Atalar ne diyor; ”azı yarar, ortası karar, çoğu zarar” Hindistan cevizi yağının çok enteresan bir özelliği ise; ester yağı reaksiyonu verir. Yani eğer cilt lekeleri yeni başlamışsa, hindistan cevizi yağı kullanımı öneriliyor.

Uzmanlar uyarıyor

Hindistan cevizi yağı ile zayıflama; Hindistan cevizi yağını kahve içine karıştırarak kullanımı uzmanlar önermiyor. Özellikle bu konuda uzmanlar uyarıyor ve kalp damar sağlığı için uzun süreli kullanımlar rahatsız edici sonuçlar doğurabilir.

Bir araştırma

16 çeşit, Hindistan cevizi yağı ile ABD de yapılan ve saygın dergilerin birinde yayınlanan bir analiz vardır. Çalışmalar içerisinde yapılan, meta-analizde Hindistan cevizi yağının. LDL kolesterol (kötü kolesterol) oranını belirgin şekilde yükselttiğini iyi kolesterol olan HDL oranında daha az artırdığı görülmüş. Hindistan cevizi yağının, kalp damar hastalığı için sağlıklı olmadığı ve yoğun şekilde doymuş yağ asitleri içerdiğinden kullanımının sınırlanması önerilmektedir. Zayıflamak için yoğun olarak kullanılan hindistan cevizi yağının, zayıflamada ve glisemi kontrolünde etkisinin olmadığı vurgulanmış. Üstelik gastroentreit ishal ve bulantı-kusma gibi şikayetlere sebep olduğu bildirilmiş. (January 2020 Circulation)

Benzer Yazılar