Live Text, Apple Live Text Geliyor !

Live Text özelliği geliyor. Apple, WWDC 2021 de yaptığı açıklama ile yeni eklediği özellikleri tanıttı.  Live text ile gelen, iOS 15 ile, kullanıcılara apple büyük bir kolaylık ve ayrıca faydalı bir yenilik sunmuş oluyor. Birincisi, fotoğraf üzerinde yer alan yazıları, öncelikle sistem tanıyacak. Ondan sonra ise dijital hale getirecek, böylelikle fotoğraflar etkileşimli olacak. Mesela; Birincisi tabela üzerinde yer alan bir telefon numarasını, arayabilecek. Ayrıca yabancı dilde olan bir menünün, çevirisini görebilecek. Ayrıca kağıt üzerinde aldığınız notları, metin halinde kayıt edebilecek ve daha birçok alanda faydalanabileceksiniz.

Yeni Live Text; Nasıl çalışıyor ?

Cihaz Üzerindeki yapay zeka ile çalışacak olan uygulama; fotoğraf üzerinde yer alan yazıları dijital hale getiriyor. Sonrasında metinler, pratik bir şekilde, not ve mesaj olarak, veya e-posta için kullanılıyor. Live Text uygulaması ile çektiğiniz bir fotoğraf üzerinde, yer alan restoranın tabelasına dokunup, metni kopyalayabilecek ve internette aratabileceksiniz.. Aynı şekilde tabelada görünen telefon numarasını kopyalayarak, restoranı aramanız da mümkün. Ayrıca okul tahtasının fotoğrafını çektikten sonra tahtadaki yazıları dijitalleştirerek kullanabilirsiniz. Apple’dan yapılan açıklamaya göre, bu özellik “derin nöral ağlar” ve “cihaz üzerindeki yapay zekâ” aracılığı ile çalışıyor. iPhone, ile iPad ve Mac’lerde kullanılacak. İlk aşamada yedi dili destekleyecek.

Örneğin, Canlı Metin, arama yapma seçeneğiyle bir mağaza vitrininden bir telefon numarası yakalamanıza veya yol tarifi almak için Haritalar’ da bir konum adı aramanıza olanak tanır. Optik karakter tanıma özelliğine sahip olacak Live text ile fotoğrafta el yazısıyla yazılan bir notu resim üzerinden arayacak ve metin olarak kayıt edeceksiniz.

Ayrıca içerik farkındalığı, QR kodlarından resimlerde görünen e-postalara kadar her şeyi kapsar ve bu cihazdaki yapay zeka siri önerilerini de destekler.

Live Text ile gelecek olan iOS 15 hangi telefonlara gelecek

Uygulamayı kullanmak için, iOS 15 güncellemesini alan model cihazınızın olması gerekir. İşte iOS 15 güncellemesi alacak cihazlar;

  • 1.iPhone 12 Serisi
  • 2.iPhone SE (2020 Model)
  • 3.iPhone 11 Serisi
  • 4.iPhone X Serisi
  • 5.iPhone 8 ve 8 Plus
  • 6.iPhone 7 ve 7 Plus
  • 7.iPhone SE (2016 Model)
  • 8.iPhone 6s ve 6s Plus

Benzer Yazılar