Olağan şüpheliler filmi

Olağan şüpheliler filmi… Bazı filmler vardır, finali veya düğüm noktaları sizi hayret içerisinde bırakır. Ancak Beklemediğiniz bir şeyler yaşanır, kahramanımız ölür. Yada kahramanımıza ihanet eden kişi tahmin ettiğiniz kişi değildir. Hatta ve hatta kahramanımız belki bir hayalettir. Başka bir deyişle belki de, film izleyicisini boşluğa atıp yalnız bırakır..

Bize böyle hissettiren filmlerden biri olan ”Olağan Şüpheliler” den bahsedelim. Filmlerin bu şaşırtıcı kısımlarından bahsetmeyeceğiz, çünkü bu filmleri henüz izlememiş izleyicilerimize haksızlık olur.

Olağan Şüpheliler

IMDb en iyi filmler listesinde, kendisine 33. sırada yer bulmuş. Birbirinden yetenekli oyuncuların yer aldığı ”olağan şüpheliler” oldukça yüksek IMDb puanına sahiptir. Bu nedenle ve sağlam senaryosu ile hiç şüphesiz izlenmeyi hak eden başarılı bir yapım. Taşların yavaş yavaş yerine oturduğu bu kaliteli yapım. Polisiye, gizem ve sürpriz sonlu filmleri seven izleyici kitlesini tatmin edecek kadar iyi. Şu ana kadar seyretmeyenlere tavsiyemiz,; ilk 20 dakika biraz sabırlı olun, filmin kendisini göstermesi için ona zaman verin. Olağan Şüpheliler bir aksiyon filmi değil ! bu nedenle yüksek tempolu bir film beklentiniz olmamalı. Ancak senaryosu, filmin sonuna kadar merak ve heyecan duygunuzu canlı tutuyor.

Film Özeti

Olağan Şüpheliler filminde San Pedro kentinde patlama olayı yaşanan bir tekneyi inceleyen polis. Patlayan tekne içerisinde 27 ceset ve 91 milyon dolarlık uyuşturucu parası bulur. Bu olaydan kurtulan iki kişiden biri yanıklarla dolu vücuduyla korkmuş bir Macar terörist ve diğeri de Verbal Kint adında bir tetikçidir. Polisteki sorgusunda Kint, 6 hafta öncesinden başlayarak tüm olayları anlatır. Beş suçlunun nasıl bir araya geldiğinden, kaçırılan bir kamyondan ve bir suç lordundan polislere bahseder.

Film Yorumu

“Usual Suspects – Olağan Şüpheliler” ( 1995 ) : Bugünün “X-Men” yönetmeni, dünün harika çocuğu Bryan Singer’dan şaşırtıcı bir film.

1993 yapımı “Public Access” ile psikolojik gerilimlere meraklı olduğunu gösteren Singer bu film ile sınırları zorluyor.

Christopher McQuarrie’nin senaryosu her dakikasında göz kamaştırıcı.

Limanda meydana gelen bir patlamadan kurtulan iki kişiden biri olan fiziksel özürlü Verbal ( Kevin Spacey ) polis tarafından sorguya alınınca altı hafta öncesinden başlayan bir suç ve ihanet öyküsünü anlatmaya başlar.

İşe altı kişilik bir çete, mafya, uyuşturucu, soygunlar, ihanet ve Keyser Soze adlı bir Türk karışır. Spacey’nin yanında Gabriel Bryne, Chazz Palminteri ve Pete Postlethwaite mükemmele yakın. İşte tüm bu filmleri izlerken belirli anlarında hazzın doruklarında bulunursunuz. Fakat ikinci izleyişinizde “işte tam o noktayı” bildiğiniz için. Büyük ihtimal kısmen de olsa büyüsünü kaybeder.

Benzer Yazılar