Pitbull Köpekleri

Amerikan Pitbull Terrier köpek ırkı, 200 yıl önce, ayı ve boğa mücadelesi için üretildi. O dönem spor olan bu dövüşlerde kullanılan Pitbull Teriyeri, daha sonra bu sporun yasaklanması sonucu farklı amaçlar için tercih edilmeye başlandı. Amerikan Pitbull Teriyeri köpekleri 30 kg ağırlık ve 46 cm boya ulaşabilir, yaşam süresi ortalama 14 yılı bulur, sanılanın aksine, yabancılara karşı havlamalarının nedeni koruma içgüdüsü değil, sevecen karakterlerinin sonucunda ortaya çıkan selamlama isteğidir.

Genetik olarak saldırganlık içgüdüsüne olsada, aynı şekilde insanları ısırmama iç güdüsüne de sahip bu ırk, zaman içerisinde bekçi köpeği olarak tercih edilmeye başlandı. Bugün dünyanın pek çok yerinde Amerikan Pitbull Terrier köpeklerinin farklı amaçlar için kullanıldığını görüyoruz. Cüsselerine rağmen epey sevecen bir karakteri olan Amerikan Pitbull Terrier köpekleri, adeta bir kedi gibi sahibinin kucağına oturmaktan çok hoşlanıyor. Etrafındaki her şeye ilgi duyan ve merak eden bu ırk, bu özelliğinden dolayı bekçi köpeği görevi de görebilir. İnsanlara olan tarifsiz sevgisi nedeniyle koruma köpeği olarak sınıfta kalan Amerikan Pitbull Terrier köpekleri, gerektiği zaman sahibini korumak için canını bile verebilir.

Her köpekte olduğu gibi, bu ırkta da erken yaşlarda insanlarla sosyalleştirme ihtiyacı bulunuyor. İlerleyen yaşlarda saldırganlık görülmese de, insanlara karşı korku görülebilir. Bu nedenle, köpeğinizi mümkün olduğu kadar insanlara alıştırmanızda fayda var. Amerikan Pitbull Terrierları oldukça inatçı köpekler. Bu nedenle eğitimleri biraz zor olabilir. Bu köpekleri eğitmek için gerekli olan en önemli şey, sahipleri ile güçlü bir bağ kurmaları. Günde bir saat egzersiz ve oyun ihtiyacı olan bu ırk, soğuk havalarda dışarıda kalamıyor. Soğuğa karşı dayanıksız olmaları nedeniyle, ev içerisinde beslemenizde fayda var. Bu ırk, aynı zamanda “çocuk bakıcısı köpek” olarak da tanınıyor. İnsanlara olan sevgisinin çok yüksek olması ve çocuklara karşı nazik davranışları sayesinde, her yaştan çocuk ile birlikte yaşayabilir.

Benzer Yazılar