Sinovac Yan Etkileri

Sinovac yan etkileri neler ? Covid-19 aşısı olarak, uygulaması başlatılan ilk aşı ise Çinli bilim insanları tarafından geliştirilen Sinovac aşısıdır. Halk arasında Çin aşısı olarak da bilinen Sinovac aşısı. Ayrıca erken bir dönemde uygulanmaya başlaması nedeniyle güvenilirlik ve etkinlik açısından tartışmalara konu olmuştur. Ülkemizde Biontech aşısı ile birlikte iki aşı alternatifi içerisinde halen uygulamaları devam eden Sinovac. Enfeksiyonu hafif semptomlarla atlatma konusunda etkili olduğu tespit edilen bir aşıdır. Fakat seçim hakkının da tanınması ile birlikte hangi aşıyı tercih etmesi gerektiği konusunda kararsız kalanlar. Aşının içeriği, yan etkileri, başarı oranı gibi konuları merak etmektedir.. İşte Sinovac aşısı içeriği ve sinovac yan etkileri hakkında tüm bilinmesi gerekenler…

Sinovac Aşısı İçeriği

Ülkemizde ve dünyada yaygın olarak Çin aşısı şeklinde bilinen Sinovac, viral vektör tabanlı bir aşıdır. Viral vektör tabanlı aşılarda en büyük özellik, virüs zayıflatılmıştır, bundan dolayı etkisiz hale gelmiştir. Hastalık yapma gücü biten virüsler; vücuda verilir, sonrasında vücut bunlara karşı antikor üretimine başlamaktadır. Bu teknikle geliştirilen diğer Covid-19 aşıları arasında Astrazeneca, Sputnik V ve Sinopharm yer alır. Sinovac aşısı içeriği çeşitli bileşenlerden oluşmuştur ve bunlar şu şekildedir.

 • Antijen: Viral vektör tabanlı bir aşı olan Sinovac aşısında; aktif bileşenleri etkisiz hale gelmiş, Covid-19 virüsleri yer alır. Bu virüsler hastalık yapma yeteneğini kaybetmiş olduğundan vücut açısından enfeksiyon riski oluşturmuyor. Antijen olarak algılanması nedeniyle, vücut antikor üretimi başlatır ve bu sayede bağışıklık gelişir.
 • Alüminyum hidroksit: Adjuvan (yardımcı) madde olarak aşıların içerisinde çok uzun yıllardır kullanılan alüminyum hidroksit, aşı içeriğindeki virüslere karşı vücudun verdiği yanıtın artırılmasını sağlar.
 • Sodyum klorür: Tuz olarak da adlandırabileceğimiz sodyum klorür, aşının yoğunluğunu vücut sıvılarına uygun şekilde ayarlayarak en iyi şekilde yayılmasını sağlar.
 • Sodyum hidroksit: Aşı içeriğinin uzun süre saklanabilmesi için gerekli pH dengesinin ayarlanmasını sağlar.
 • Monosodyum ve disodyum hidrojen sülfat: Aşının antijenik özelliğini kaybetmemesi için kullanılan maddelerdir.
 • Su: Aşı içindeki maddeler, su içerisinde çözülür. Sonrasında vücuda enjekte edilir.

Sinovac Yan Etkileri

Sinovac aşısının yapılan faz 1 ve faz 2 çalışmalarında herhangi bir ciddi yan etki saptanmamıştır. Bununla birlikte hafif ve orta şiddetli bazı yan etkilerin görülmesi olasıdır. Herkeste yan etki görülür diyemeyiz. Ancak bunla birlikte bazı kişilerde gelişebilecek aşı sonrası Sinovac yan etkileri arasında şunlar yer alır:

 • Ateş
 • Aşının yapıldığı kolda ağrı, kızarıklık, şişlik gibi sorunlar
 • Yorgunluk
 • Baş ve vücut ağrıları
 • Titreme
 • İshal

Yukarıda görülen yan etkiler hemen tüm aşı türlerinde görülebilen. Ayrıca genellikle birkaç günden daha kısa süren ve hafif-orta şiddetli sorunlardır. Bunun yanında herhangi bir ani reaksiyon gelişme olasılığına karşı; aşı yapılan kişilerin 15-30 dakika gibi bir süre boyunca bulunduğu sağlık kuruluşundan ayrılmaması önerilir. Alerjik reaksiyon ve anafilaksi riski aşılar için oldukça nadir olarak karşılaşılan bir durumdur.

Sinovac Aşısının Başarı Oranı Nedir?

Sinovac firması tarafından üretilen Coronavac adlı aşı, ilk Çin’de kullanımı onaylanmıştır. Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı 10’dan fazla ülkede acil kullanım için onay verilen bir aşıdır. Brezilya’da yapılan bir araştırma ile semptomları olan veya olmayan kişiler arasında aşının başarı oranı %50,65 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca Türkiye’de yapılan araştırma sonucunda Sinovac aşısının %91,25 oranında başarı gösterdiği görülmüştür.

Aşı Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sinovac veya Biontech aşısı yaptırılmadan önce özel olarak dikkat edilmesi gereken herhangi bir durum söz konusu değildir. Bazı kişiler yan etkilerden korunmak söylemiyle; aşı yaptırmadan önce ağrı kesici kullandığı görülmekle birlikte aşı öncesi süreç için böyle bir bilimsel öneri yoktur. Kişilerin alerjik hastalıklarının bulunması, ciddi bir hastalıklarının veya sürekli kullandıkları ilaçlarının olması halinde aşı öncesinde hekim veya sağlık profesyoneli ile bunu paylaşmasında fayda var. Koronavirüs aşıları alerjik bünyeye sahip olan kişilerde de uygulanabilen aşılar olsa da ilaç içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjisinin bulunup bulunmadığını bilmeyen kişilerin hekime danışmasında fayda var. Ek olarak özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler, diğer tüm tıbbi işlemlerde olması gerektiği gibi aşı öncesinde de bu durumu sağlık profesyonellerine bildirmelidir. Belirtilen bu gibi durumlar genellikle aşı olmaya engel oluşturmayacak olsa da işlemi gerçekleştiren sağlık personellerinin bu konuda dikkatli olması ve olası bir sorun halinde hızlı ve doğru şekilde müdahale edebilmesi açısından gerekli bilgilerin verilmesi oldukça önemlidir.

Aşıların bazı olası yan etkileri bulunsa da bu olasılıklar; Covid-19 enfeksiyonunun taşıdığı riskler ile karşılaştırıldığında oldukça önemsiz ve kısa ömürlüdür. Bu nedenle uzman kişiler. Sırası gelen kişilerin, hekimleri tarafından aksi önerilmedikçe aşılarını bir an önce yaptırmalarını öneriyor. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz veya özel durumunuz var ise aşı hakkındaki sorularınızı sormak veya aşı tercihi hakkında görüş almak için hekiminize danışabilirsiniz.

Benzer Yazılar