Zika Virüsü Belirtileri

Zika virüsü belirtileri ve nasıl bulaşır? İlk defa 1947 Yılı içerisinde Uganda ülkesinde yer alan; Zika Ormanında görülen virüs. Enfekte olmuş sivrisineklerin ısırması ve bunun sonucunda zika virüsünün insana bulaşması ile ortaya çıkmıştır. Daha sonra insanlar virüsü birbirlerine bulaştırarak yayılmasını sağlamıştır. En belirgin Zika virüsü belirtileri; Baş Ağrısı, eklem ağrıları, deride döküntü, gözlerde kızarıklık, türünde belirtiri olmaktadır. Zika virüsü kuluçka süresi ise 3-14 gün arası değişiklik göstermektedir. Ölüm oranının çok düşük olduğu zika virüsü, ayrıca iyileşme süresi olarak 4-7 gün içerisinde yani kısa bir zaman diliminde gerçekleşmektedir. Bir diğer çok önemli nokta ise; Özellikle hamilelerde, virüsün anne karnındaki bebeğe bulaşabileceği ve bunun sonucunda bebekte doğum anomileri görüldüğüdür.

Zika Virüsü Nedir

Zika virüsü RNA virüsüdür. Uganda ormanlarında bir maymunda ilk defa ortaya çıkmıştır. Sıtma hastalığından sonra, sineklerin neden olduğu en tehlikeli hastalıktır. Ayrıca Zika aşısı henüz yoktur. Bundan dolayı çok tehlikelidir.

Zika Virüsü Belirtileri

Genellikle soğuk algınlığı ve grip ile karıştırılmaktadır. Başlıca belirtileri; Gözlerde kızarıklık, eklem ve kas ağrıları, deride döküntü ve yüksek oranda baş ağrısı gibi belirtiler görülür. Bazı durumlarda nadirde olsa, özellikle el ve ayak gibi küçük bölgelerde şişme görülür. Göz bölgesinde ağrı ve kusma durumlarının olmasıda virüsün varlığına yönelik bazı işaretlerdir. Belirtiler hastalık süresince devam eder. Hastalık sonucu ölüm ihtimali zayıftır.

Zika Virüsü Tedavi Yöntemi

Hastalığın daha kesin tedavi yada koruma için aşısı ve ilacı yoktur. Bunun için korunamaya ve hastalığa yakalanmamaya öenm verilmelidir. Grip ve soğuk algınlığı gibi rahatlatıcı ilaçlar ile istirahat ve bol su ile bağışıklık kazanılmalıdır.

Hindistan’da 14 Kişide Zika Virüsü Görüldü

Hindistan’ın Kerala eyaletinde, tam 14 kişi’ye Zika virüsü tanısı kondu. Virüs’e ilk defa, 28 Haziran’da baş ağrısı, ateş ve döküntü şikayetiyle hastaneye gelen. 24 yaşında hamile bir kadında görülmüştür. BBC’nin verdiği habere göre, Kerala Sağlık Bakanı Veean George, yaptığı duyuruda; 14 kişide Zika virüsü tespit edildiğini doğruladı. George, virüsün ilk kez, 28 Haziran’da baş ağrısı, ateş ve döküntü şikayetiyle hastaneye başvuran 24 yaşındaki hamile bir kadında görüldüğünü belirtti.

Benzer Yazılar